Aktualności z życia domu

 


Zabawa karnawałowo-walentynkowa

Zabawa organizowana jest w lutym przy udziale zaproszonych gości, zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej, będąca okazją do zorganizowania spotkań towarzyskich. W trakcie zabawy odbywają się walentynkowe konkursy i wróżby miłosne.


8 marca - Dzień kobiet

Z okazji Święta Kobiet w Domu odbywają się okolicznościowe spotkania. Tego dnia zarówno panie pracujące w domu jak i mieszkanki otrzymują od panów serdeczne życzenia i kwiaty. Dzień upływa w wyjątkowo wzruszającej i sympatycznej atmosferze, a dla wielu pań jest wielkim przeżyciem. Także tego dnia panowie mają chwilę dla siebie, otrzymują bowiem życzenia z okazji Dnia Mężczyzny, który przypada 10 marca.


21 marca - Topienie Marzanny

Zgodnie z kalendarzem - 21 marca świętujemy nadejście wiosny. Nierozerwalnie, w naszej tradycji, pierwszy dzień wiosny kojarzy się z „Topieniem Marzanny. Z wystrojoną panną w kolorowe szaty, którą wykonano podczas zajęć terapii zajęciowej, pomaszerowaliśmy nad staw aby symbolicznie pożegnać odchodzącą zimę.


Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Impreza organizowana od 2000 r, odbywająca się zawsze w kwietniu. Wykonawcy to mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, czyli osoby niepełnosprawne. Przegląd dla nich jest możliwością twórczej ekspresji i ważna forma terapii. Prezentowane programy są różnorodne, widowiska folklorystyczne, występy muzyczne, programy teatralne. Szczególną uwagę przyciągają ekspozycje plastyczne mieszkańców DPS . Występy naszych mieszkańców otrzymywały zawsze wysokie oceny od jury Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Niejednokrotnie zajmowaliśmy I miejsce co motywowało wszystkich do jeszcze większego zaangażowania i wkładu w przygotowane na następny rok przedstawienie.


Turniej Piłki Nożnej

Mecz organizowany w miesiącu maju. Jest to stosunkowo nowa impreza, bowiem zapoczątkowana w 2013 r. Bardzo mile przyjęta przez wszystkich uczestników. Mecz rozgrywany jest pomiędzy pracownikami a mieszkańcami przy wsparciu zaproszonych gości np. młodzież szkolna, pracownicy straży pożarnej. Główną nagrodę stanowi Puchar Dyrektora Domu. Cala impreza ma charakter zabawy sportowej, zgodnej z zasadami fair play, zorganizowana jednak profesjonalnie z uwzględnieniem wszystkich istotnych elementów tego widowiska, tj. z udziałem sędziego piłkarskiego, komentatora na specjalnie przygotowanej murawie. Drużyny dopingowane są przez grupę czirliderek. Turniej odbywa się przy licznym udziale mieszkańców Domu - kibiców, lokalnej społeczności jak i zaproszonych gości.


Majówka

Majówka jest okazją do wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami i mieszkańcami, przerwy w codziennych obowiązkach i wspólnego spędzenia czasu, a piękne majowe dni wszystkim tym planom sprzyjają.


Festyn "Święta Kwitnącej Paproci"

Tematycznie nawiązuje do słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem, obchodzonego w czasie najkrótszej nocy w roku co przypada na 21-22 czerwca. Również w Naszym Domu festyn organizowany jest w tym okresie, choć zdarza się że odbywa się niekiedy w lipcu. Impreza organizowana jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Lipnowskiego "Nadzieja" i ma na celu oprócz dobrej zabawy, zapewnić mieszkańcom integrację z lokalnym środowiskiem i z zaproszonymi gośćmi. W trakcie imprezy odbywają się różnego rodzaju wróżby i konkursy. Święto połączone jest z uroczystym przemarszem nad staw, gdzie puszczane są świętojańskie wianki.


Zjazd rodzin

Impreza odbywa się w sierpniu i ma charakter rodzinny i jednoczący, której ideą jest umożliwienie spotkania się Naszych Mieszkańców z członkami swoich rodzin w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi. Przybyli goście mogą wspólnie obejrzeć przygotowany specjalnie dla nich występ oraz uczestniczyć w licznych konkursach.


Święto pieczonego ziemniaka

Zorganizowane po raz pierwszy w 2013 r. jest to impreza, której tematem przewodnim są ziemniaki. Podczas wspólnej zabawy przygotowywane są wyłącznie potrawy z ziemniaków takie jak moskole, placki ziemniaczane, babka ziemniaczana, zupa kartoflanka, kartacze. Mieszkańcy poza tym mają możliwość samodzielnego upieczenia ziemniaków w ognisku. Ważnym elementem jest również udział w konkursie ziemniaki cudaki. Jego głównym celem jest stworzenie ozdób z ziemniaków przy użyciu dowolnych technik. Zabawa upływa zawsze we wspaniałej atmosferze.


Wybory miss i mister domu

Impreza organizowana jest w miesiącu październiku. Uczestnicy wyborów muszą zaprezentować się w różnych stylizacjach od strojów sportowych po stylizacje plażową kończąc na kreacjach wieczorowych. Program imprezy wzbogacony jest też o występy artystyczne mieszkańców np. konkurs "Twoja twarz brzmi znajomo" podczas konkursu uczestnicy wyborów zaprezentowali utwory m.in. Danuty Rin, Maryli Rodowicz, Grzegorza Skawińskiego, Lady Gagi i wielu innych co dostarczyło wiele śmiechu i zabawy. Wyborów miss i mistera dokonuje co roku specjalnie powołane jury. Ciekawostką jest iż w 2014 roku w szeregi jury zasiedli Piotr Pręgowski z żoną Ewą Kuryło.


Zabawa Andrzejkowa

Impreza organizowana jest w imieniny Andrzeja w trakcie której Mieszkańcy mają możliwość powróżenia zgodnie ze starodawnymi wierzeniami. Najważniejszym elementem jest lanie wosku.


Okres świąteczny

Okres świąt wielkanocnych i bożego narodzenia są w polskiej tradycji okresem szczególnym i jedynym w swoi rodzaju. Święta kojarzą się z ciepłem, rodzinną atmosferą zwiastującą szczęście, wiarę i miłość. W związku z tym przykładamy dużą uwagę do organizacji wielkanocnego śniadania i wigilijnej wieczerzy dla mieszkańców przy wspólnym udziale dyrekcji domu, kapelana i pracowników.