W dniu 26 września 2023r. wybraliśmy się do Multikina we Włocławku, gdzie uczestniczyliśmy w seansie najnowszego filmu Agnieszki Holland pt: "Zielona granica". Celem wycieczki było wdrażanie do właściwych zachowań, a także rozumienie wartości takich jak: prawda, dobro i przyjaźń. Film dostarczył nam wielu przeżyć, emocji
i refleksji, który pozostanie na długo w pamięci. Następnie wybraliśmy się do Mc Donalda na pyszne jedzenie i lody.
Wycieczka do Przemyśla i okolic w dniach od 12.09.2023r. - 15.09.2023r.
W pierwszym dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Sandomierz, miasto znajdujące się w południowo - wschodniej części Polski. Położony nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd określenie "mały Rzym". Brama Opatowska, Podziemna Trasa Turystyczna - zespół dawnych miejskich piwnic i składów, Bazylika katedralna Narodzenia NMP oraz Muzeum ojca Mateusza - mogliśmy wejść do kościoła, który dotychczas znaliśmy jedynie z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją były również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów.
W drugim dniu wycieczki byliśmy na Tarasie widokowym jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozległych panoram Przemyśla, mogliśmy podziwiać zarówno Śródmieście, Stare Miasto, jak i rozsiane po wzgórzach nowsze osiedla miasta. Następnym punktem naszej wycieczki było Arboretum Bolestraszyce, spacerując magnoliowymi alejami w górnym ogrodzie, a w dolnym można było podziwiać ich piękno przy stawie. Na mapie Podkarpacia znajduję się wiele pięknych miejsc, ale wśród tych najbardziej urzekających kunsztem architektury jest Zespół Zamkowo - Pałacowy w Krasiczynie, który zwiedzaliśmy w trzecim dniu naszej wycieczki.
Z Krasiczyna przejechaliśmy na zwiedzanie Jarosławia, spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta z Ratuszem, Cerkiew. Średniowieczny układ urbanistyczny z nowożytną zabudową, kamienicami, a pośród nich Kamienicą Orsettich - perłą renesansowej architektury, należy do najcenniejszych w Polsce. W 4 dzień zwiedzaliśmy Zamek w Łańcucie, który uważany jest za zabytek najwyższej światowej klasy. Na zespół składają się m.in. Muzeum - Zamek, oranżeria,, neobarokowy Zameczek Romantyczny, Synagoga, Powozownia z pokaźną kolekcją powozów konnych, Stajnie Cugowe czy największy w Polsce zbiór ikon. Na zwiedzaniu Łańcuta nasza przygoda dobiegła końca i wybraliśmy się w drogę powrotną do domu.



Wyjazd mieszkańców do "Orient" baru w Lipnie
W dniu 16 sierpnia 2023r. wybraliśmy się do baru "Orient" w mieście Lipnie. Było to wydarzenie niezwykłe, ponieważ sami mogliśmy wybrać dania z karty menu, nie zabrakło także pysznych soków, napoi gazowanych. Oczywiście dnia smakowały wyśmienicie. Bardzo się cieszymy z wyjazdu i mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli się wybrać do baru, restauracji czy kawiarni, by skosztować dań kuchni regionalnej. Spędziliśmy miło czas w lokalu gastronomicznym będącym miejscem spotkań towarzyskich a zarazem nabyliśmy umiejętność integracji ze środowiskiem lokalnym.
15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża oraz zioła i warzywa związane w bukiet. Również nasi mieszkańcy w tym dniu oddali hołd Matce Boskiej Zielnej uczestnicząc we mszy św.w przydomowej kaplicy i przynosząc ze sobą bukiety, które wcześniej przygotowywali samodzielnie na zajęciach terapeutycznych.
Festyn Kwitnącej Paproci
Co roku w okresie przesilenia letniego z 23 na 24 czerwca obchodzona jest od wieków Noc Świętojańska, najkrótsza noc w roku nazywana sobótką, od ogni obrzędowych palonych w nocy i kupalnocką, która oznacza kąpiel. Ognie świętojańskie zapalono w całej Polsce, a wokół ognisk gromadzili się przede wszystkim młodzi ludzie. Panny na wydaniu ubrane w białe suknie z wieńcami ziół na głowach, przepasane bylicą tworzyły kręgi taneczne i trzymając się za ręce tańczyły i śpiewały, prosząc o szczęśliwą miłość oraz udane małżeństwo, chłopcy natomiast popisywali się zręcznością i skokami przez ogień. Po północy chłopcy i dziewczęta szukali razem kwiatu paproci, była to okazja do wyzwań miłosnych, oświadczyn i obietnic zawarcia małżeństwa. W obchodach świętojańskich bardzo ważną rolę odgrywała woda, wierzono, że zanurzenie w strumieniu lub rzece sprawi, że ciała ludzi staną się mocne, zdrowe, czyste i piękne. Jednym z obrzędów było puszczanie wianków na wodę, jeżeli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, była to dobra wróżba na przyszłość.
W naszym Domu "Noc Świętojańską" obchodziliśmy w dniu 6 lipca 2023r. Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem Gości przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Mariolę Ejdowską. Występ Zespołu Artystycznego "Radość". przedstawienie pt: "Noc Świętojańska". W scenariuszu zawarto tradycje Nocy Świętojańskiej połączonej z muzyką, śpiewem i tańcem. Degustacja potraw, deserów, grill, itp. Konkursy i wróżby, wykonywanie i rzucanie wianków za siebie na drzewo - wróżba, której wianek zawiśnie na gałęzi, to tego roku wyjdzie za mąż. Zabawa taneczna, poszukiwanie kwiatu paproci, korowód, przyśpiewki oraz karaoke - wspólne śpiewanie.
XXX Jubileuszowy Dzień Humory i Satyry
W dniu 28 czerwca 2023r. grupa naszych mieszkańców miała okazję uczestniczyć na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie na imprezę integracyjną pod nazwą Dzień Humoru i Satyry. Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem gości oraz pokazem prezentacji przygotowanym przez uczestników imprezy.
W dalszej części uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, które szczególnie przypadły do gustu naszym mieszkańcom. W altanie ogrodowej wykonywali łapacze snów, brali udział w zajęciach z rękodzieła podczas których powstała ręcznie robiona biżuteria. Ponadto świetnie bawili się uczestnicząc w grach i konkursach,
a także wykonywali tatuaże zmywalne oraz malowanie twarzy i włosów. Po godzinie 14 tej rozpoczęła się gala finałowa połączona z prezentacją efektów zajęć warsztatowych, wręczenie dyplomów i nagród. Po części oficjalnej wspólnie z Dj -em bawiliśmy się na zabawie tanecznej.
Gospodarzom serdecznie dziękujemy za zaproszenie jednocześnie życząc kolejnych lat z Humorem i Satyrą.
4 dniowa wycieczka na Podlasie
W dniach 8-11 maja nasi mieszkańcy uczestniczyli w czterodniowej wycieczce na Podlasie. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Białystok, motywem przewodnim był Wersal Północy, stolica województwa i jej wielokulturowość. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc: Park Planty, pałac i ogrody Branickich, dawne dzielnice żydowskie, centrum miasta- ratusz miejski, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP cmentarz ewangelicki i wiele innych. Dzień drugi obfitował w wiele atrakcji . Motyw przewodni : Na skraju województwa podlaskiego. Zwiedzaliśmy ciche miasteczko o ponad 500 letniej historii- Mielnik. Byliśmy z wizytą u Pana Mikołaja Korola, uczestnika programu telewizyjnego pt.,, Rolnik szuka żony,,w jego winnicy, gdzie degustowaliśmy wina. Następnie zwiedzaliśmy cerkiew parafialną zaprojektowaną w bizantyjskim sznycie, wzgórze zamkowe z grodziskiem i ruinami gotyckiego kościoła z przepięknym widokiem na rzekę Bug. Zobaczyliśmy również jedyną czynną kopalnie kredy w Polsce. Dzień był pełen wrażeń, byliśmy w Grabarce, sercu prawoslawia w Polsce, w świętym miejscu na wzgórzu z tysiącem krzyży pątniczych. Piliśmy również wodę z cudownego źródełka. Ostatnim punktem zwiedzania w drugim dniu był Drohiczyn ,gdzie skosztowaliśmy posiłek w restauracji serwującej podlaskie dania, następnie zwiedzaliśmy centrum Drohiczyna. Trzeci dzień naszej wycieczki to Polska Amazonia czyli Narwiański Park Narodowy, w którym to spacerowaliśmy najdłuższą na Podlasiu pieszą kładką. Spacer połączony był z przeprawami pontonowymi, które dostarczyły nam wiele radości i adrenaliny. Kolejnym punktem był Tykocin z motywem przewodnim :Na zamku u króla Zygmunta Augusta . Spływ tramwajem wodnym po Narwi, zwiedzanie drugiej co do wielkości synagogi w Polsce. Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek w restauracji serwującej żydowską kuchnią. Posileni pysznymi potrawami przejechaliśmy do Zamku w Tykocinie , następnie zwiedzaliśmy rynek, pomnik Stefana Czarnieckiego i Alumnat. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. W ostatnim dniu naszego zwiedzania szlakiem tatarskim zwiedzaliśmy Supraśl czyli puszczańskie miasteczko o ogromnej historii ,odwiedziliśmy Monaster czyli klasztor prawosławny , zwiedzaliśmy muzeum ikon z największą kolekcją zabytkowych ikon w Polsce ,zwiedzaliśmy katakumby, dom ogrodnika i pałac Buchholtzów w Supraślu. Następnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Kruszynianach u polskich Tatarów, gdzie zwiedzaliśmy najstarszy meczet w Polsce , zwiedzaliśmy mizar czyli cmentarz tatarski, a także skosztowaliśmy tatarskiej potrawy o nazwie bielusz. Z Kruszynian wyruszyliśmy w powrotną drogę, pełni wrażeń, zafascynowani Podlasiem, zmęczeni lecz bardzo szczęśliwi o północy zajechaliśmy do domu.


Niedziela palmowa 02.04.2023 r.
W Niedzielę Palmową w naszej placówce odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której kapelan poświęcił palmy wielkanocne wykonane przez naszych podopiecznych.
21.03.2023 r. Pożegnanie zimy - Witaj Wiosno
"Marzanno, marzanno ty zimowa panno,
do wody cię wrzucamy, bo zimę żegnamy."
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.Zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie jej miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w płótno. Topienie Marzanny połączone było z balem Pani Wiosny.


