Wydarzenia 2023

21.03.2023 r. Pożegnanie zimy - Witaj Wiosno

"Marzanno, marzanno ty zimowa panno,
do wody cię wrzucamy, bo zimę żegnamy."       

                                   
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.Zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie jej miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w płótno. Topienie Marzanny połączone było z balem Pani Wiosny.

 

Wszelkie diety dziś na boku -Tłusty Czwartek jest raz w roku! Smacznego!

Tradycja Tłustego Czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie ku czci nadchodzącej wiosny, żegnając zimę. Wtedy ucztowano głównie z tłustymi mięsiwami i popijanymi suto alkoholem. Ale w tym czasie zajadano również specyficzne pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, a nadziewane słoniną. Tłusty czwartek to dzień, w którym niektórzy jedzą pączki, faworki lub oponki już na śniadanie … i robią to bardzo często przez cały dzień. Aby tradycji stało się zadość w naszym Domu również od rana mieszkańcy zajadali się pączkami.

Zabawa karnawałowo-walentynkowa
 
,,Wszyscy bawią się wspaniale jak co roku w karnawale ,, W dniu 9 lutego w naszym DPS odbył się bal karnawałowo-walentykowy ,który był długo wyczekiwany przez naszych mieszkańców. Wystrój sali nawiązywał do walentynek i wprowadził radosny nastrój wśród mieszkańców i zaproszonych gości. Nie zabrakło wielu atrakcji. Odbył się występ artystyczny zespołu,,Radość "" ,który zaprezentował przedstawienie na wesoło pt. ,,Bal karnawałowy u Baby Jagi,,była ścianka do zdjęć, liczne konkursy, malowanie buziek i zmywalne tatuaże . Wspólna zabawa przyniosła wiele radości mieszkańcom i gościom, którzy przybyli z Dps w Izbicy kujawskiej , Miszewa, Zakrzewa oraz młodzież że szkoły podstawowej w Wielgiem. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.