Wydarzenia 2023

Wigilia 2023
   Wigilia oznacza czuwanie, oczekiwanie. Pierwsza gwiazdka wraz z którą rozpoczyna się wieczerza wigilijna jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
Wieczerzę wigilijną w naszym Domu poprzedzała modlitwa i czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamywali się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką siana pod spodem ustawione było jedno nakrycie więcej, niż liczba zgromadzonych osób dla niezapowiedzianego gościa. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia było wspólne śpiewanie kolęd. Często pod choinką umieszczone są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor. W naszym domu paczki od "Św. Mikołaja" rozdawały panie socjalne w roli Elfów, które przyniosły wiele radości.
 
 
Wybory Miss i Mister Domu 2023
   W dniu 22 listopada 2023r. zorganizowano po raz  ósmy Wybory Miss i Mistera Domu, jedna z wielu cyklicznych imprez, które przełamują monotonie dnia codziennego. Ubiegający się o koronę włożyli w przygotowania wiele serca, zaprezentowali się fantastycznie. Zafundowali sobie i innym mieszkańcom wspaniałą zabawę. Uczestnicy wyglądali niesamowicie, I konkurencja "Zamiana płci na wesoło", kobiety prezentowały stroje męskie, a mężczyźni wcielali się w role kobiece, natomiast II konkurencja to "Kolorowy zawrót głowy", każdy uczestnik prezentował swój ulubiony kolor. W III konkurencji kandydaci na Miss i Mistera Domu prezentowali się w strojach galowych. Nie zabrakło popisów tanecznych i wokalnych, w układzie tanecznym zaprezentowali się mieszkańcy wraz z instruktorami terapii zajęciowej. Humory dopisywały i naprawdę nie tytuł był tu najważniejszy. Na wszystkich czekały drobne upominki, chociaż nie zabrakło oficjalnej koronacji.
.
Halloween 2023
   31 października w Naszym Domu obchodziliśmy święto Halloween. Mieszkańcy  przebrani w stroje mrożące krew w żyłach chodząc po domu straszyli wszystkich wokół i zbierali słodycze wołając "cukierek albo psikus". Zabawy było sporo, naszym celem było zapoznanie mieszkańców z tradycją Halloween oraz poznanie i utrwalenie słownictwa, wspólna zabawa i integracja.
Wyjazd do Teatru Muzycznego "Roma " w Warszawie
   W ramach dotacji w kwocie 8500zł od Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego na realizację zadania publicznego Powiatu Lipnowskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w dniu 11 października 2023r. grupa 21 mieszkańców z opiekunami wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Lipnowskiego "Nadzieja" pojechała do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie na musical pt. "We Will Rock You". To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Akcja przedstawienia dzieję się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, której dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna potężna korporacja. Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem absolutnie niepożądanego indywidualizmu. Kilkoro buntowników, którzy w tajemnicy kultywują pamięć o przeszłości, nie chce się pogodzić z taką ponurą egzystencją i podejmuje walkę o wolność.
Przygodę naszą rozpoczęliśmy od obiadu w restauracji "Sosiser", później udaliśmy się na spacer wokół Pałacu Kultury i Nauki w śródmieściu Warszawy, przy placu Defilad, gdzie porobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Gastronomiczną część naszego wyjazdu zakończyliśmy na pysznym deserku  w restauracji "Vapiano", by następnie udać się do Teatru na wyczekiwany spektakl. Był to dzień pełen wrażeń, który na pewno zostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy bardzo i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.
 
" SIŁA NASZYCH MARZEŃ"
   Dnia 5 października grupa naszych mieszkanek wraz z terapeutkami pojechała do Multikina we Włocławku na projekcję francuskiego filmu pt:"Siła naszych marzeń". Wzruszający film opowiadał o walce o swoje marzenia na przekór wszystkim przeciwnościom losu. Główna bohaterka ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach. Celem wycieczki było kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, stworzenie możliwości miłego spędzania czasu wolnego i kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez odbiór sztuki filmowej. Pobyt w restauracji Mc Donald i galerii handlowej "Wzorcownia" przysporzył wiele radości. Dzień można zaliczyć do bardzo udanych.
 
Wyjazd do Multikina
   W dniu 26 września 2023r. wybraliśmy się do Multikina we Włocławku, gdzie uczestniczyliśmy w seansie najnowszego filmu Agnieszki Holland pt: "Zielona granica". Celem wycieczki było wdrażanie do właściwych zachowań, a także rozumienie wartości takich jak: prawda, dobro i przyjaźń. Film dostarczył nam wielu przeżyć, emocji
i refleksji, który pozostanie na długo w  pamięci. Następnie wybraliśmy się do Mc Donalda na pyszne jedzenie i lody.
 
Wyjazd do Brwilna
   W dniu 18 września 2023r. na zaproszenie Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie uczestniczyliśmy w Jubileuszu 60- lecia funkcjonowania placówki. Gospodarze zapewnili liczne atrakcje m.in. nasi mieszkańcy wykonywali makietę obiektu Mazowsza w ramach terapii zajęciowej. Odbyło się rozstrzygnięcie konkursu prac i rozdanie nagród. Po uroczystych obchodach jubileuszu udaliśmy się na wycieczkę do Płocka szlakiem władców Polski. Zwiedzaliśmy Kaplicę Królewskiej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; Spacerowaliśmy bulwarami nad Wisłą a także udaliśmy się do kawiarni na lody. Po dniu pełnych wrażeń wróciliśmy do domu.
 
Wycieczka do Przemyśla i okolic w dniach od 12.09.2023r. - 15.09.2023r.
   W pierwszym dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Sandomierz, miasto znajdujące się w południowo - wschodniej części Polski. Położony nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd określenie "mały Rzym". Brama Opatowska, Podziemna Trasa Turystyczna - zespół dawnych miejskich piwnic i składów, Bazylika katedralna Narodzenia NMP oraz Muzeum ojca Mateusza - mogliśmy wejść do kościoła, który dotychczas znaliśmy jedynie z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją były również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów.
W drugim dniu wycieczki byliśmy na  Tarasie widokowym jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozległych panoram Przemyśla, mogliśmy podziwiać zarówno Śródmieście, Stare Miasto, jak i rozsiane po wzgórzach nowsze osiedla miasta. Następnym punktem naszej wycieczki było Arboretum Bolestraszyce, spacerując magnoliowymi alejami w górnym ogrodzie, a w dolnym można było podziwiać ich piękno przy stawie. Na mapie Podkarpacia znajduję się wiele pięknych miejsc, ale wśród tych najbardziej urzekających kunsztem architektury jest Zespół Zamkowo - Pałacowy w Krasiczynie, który zwiedzaliśmy  w trzecim dniu naszej wycieczki.
Z Krasiczyna przejechaliśmy na zwiedzanie Jarosławia, spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta z Ratuszem, Cerkiew. Średniowieczny układ urbanistyczny z nowożytną zabudową, kamienicami, a pośród nich Kamienicą Orsettich - perłą renesansowej architektury, należy do najcenniejszych w Polsce. W 4 dzień zwiedzaliśmy Zamek w Łańcucie, który uważany jest za zabytek najwyższej światowej klasy. Na zespół składają się m.in. Muzeum - Zamek, oranżeria,, neobarokowy Zameczek Romantyczny, Synagoga, Powozownia z pokaźną kolekcją powozów konnych, Stajnie Cugowe czy największy w Polsce zbiór ikon. Na zwiedzaniu Łańcuta nasza przygoda dobiegła końca i wybraliśmy się w drogę powrotną do domu.
 
 
 
 
 
 Wyjazd mieszkańców do "Orient" baru w Lipnie
   W dniu 16 sierpnia 2023r. wybraliśmy się do baru "Orient" w mieście Lipnie. Było to wydarzenie niezwykłe, ponieważ sami mogliśmy wybrać dania z karty menu, nie zabrakło także pysznych soków, napoi gazowanych. Oczywiście dnia smakowały wyśmienicie. Bardzo się cieszymy z wyjazdu i mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli się wybrać do baru, restauracji czy kawiarni, by skosztować dań kuchni regionalnej. Spędziliśmy miło czas w lokalu gastronomicznym będącym miejscem spotkań towarzyskich a zarazem nabyliśmy umiejętność integracji ze środowiskiem lokalnym.
 
 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
   15 sierpnia we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża oraz zioła i warzywa związane w bukiet. Również nasi mieszkańcy w tym dniu oddali hołd Matce Boskiej Zielnej uczestnicząc we mszy św.w przydomowej kaplicy i przynosząc ze sobą bukiety, które wcześniej przygotowywali samodzielnie na zajęciach terapeutycznych.
 
 
Festyn Kwitnącej Paproci
   Co roku w okresie przesilenia letniego z 23 na 24 czerwca obchodzona jest od wieków Noc Świętojańska, najkrótsza noc w roku nazywana sobótką, od ogni obrzędowych palonych w nocy i kupalnocką, która oznacza kąpiel. Ognie świętojańskie zapalono w całej Polsce, a wokół ognisk gromadzili się przede wszystkim młodzi ludzie. Panny na wydaniu ubrane w białe suknie z wieńcami ziół na głowach, przepasane bylicą tworzyły kręgi taneczne i trzymając się za ręce tańczyły i śpiewały, prosząc o szczęśliwą miłość oraz udane małżeństwo, chłopcy natomiast popisywali się zręcznością i skokami przez ogień. Po północy chłopcy i dziewczęta szukali razem kwiatu paproci, była to okazja do wyzwań miłosnych, oświadczyn i obietnic zawarcia małżeństwa. W obchodach świętojańskich bardzo ważną rolę odgrywała woda, wierzono, że zanurzenie w strumieniu lub rzece sprawi, że ciała ludzi staną się mocne, zdrowe, czyste i piękne. Jednym z obrzędów było puszczanie wianków na wodę, jeżeli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, była to dobra wróżba na przyszłość.
W naszym Domu "Noc Świętojańską" obchodziliśmy w dniu 6 lipca 2023r. Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem Gości przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Mariolę Ejdowską. Występ Zespołu Artystycznego "Radość". przedstawienie pt: "Noc Świętojańska". W scenariuszu zawarto tradycje Nocy Świętojańskiej połączonej z muzyką, śpiewem i tańcem. Degustacja potraw, deserów, grill, itp. Konkursy i wróżby, wykonywanie i rzucanie wianków za siebie na drzewo - wróżba, której wianek zawiśnie na gałęzi, to tego roku wyjdzie za mąż. Zabawa taneczna, poszukiwanie kwiatu paproci, korowód, przyśpiewki oraz karaoke - wspólne śpiewanie.
 

XXX Jubileuszowy Dzień Humory i Satyry
   W dniu 28 czerwca 2023r. grupa naszych mieszkańców miała okazję uczestniczyć na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie na imprezę integracyjną pod nazwą Dzień Humoru i Satyry. Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem gości oraz pokazem prezentacji przygotowanym przez uczestników imprezy.
W dalszej części uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, które szczególnie przypadły do gustu naszym mieszkańcom. W altanie ogrodowej wykonywali łapacze snów, brali udział w zajęciach z rękodzieła podczas których powstała ręcznie robiona biżuteria. Ponadto świetnie bawili się uczestnicząc w grach i konkursach,
a także wykonywali tatuaże zmywalne oraz malowanie twarzy i włosów. Po godzinie 14 tej rozpoczęła się gala finałowa połączona z prezentacją efektów zajęć warsztatowych, wręczenie dyplomów i nagród. Po części oficjalnej wspólnie z Dj -em bawiliśmy się na zabawie tanecznej.
Gospodarzom serdecznie dziękujemy za zaproszenie jednocześnie życząc kolejnych lat z Humorem i Satyrą.
 
.
 
4 dniowa wycieczka na Podlasie
   W dniach 8-11 maja nasi mieszkańcy uczestniczyli w czterodniowej wycieczce na Podlasie. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Białystok, motywem przewodnim był Wersal Północy, stolica województwa i jej wielokulturowość. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc: Park Planty, pałac i ogrody Branickich, dawne dzielnice żydowskie, centrum miasta- ratusz miejski, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP cmentarz ewangelicki i wiele innych. Dzień drugi obfitował w wiele atrakcji . Motyw przewodni : Na skraju województwa podlaskiego. Zwiedzaliśmy ciche miasteczko o ponad 500 letniej historii- Mielnik. Byliśmy z wizytą u Pana Mikołaja Korola, uczestnika programu telewizyjnego pt.,, Rolnik szuka żony,,w jego winnicy, gdzie degustowaliśmy wina. Następnie zwiedzaliśmy cerkiew parafialną zaprojektowaną w bizantyjskim sznycie, wzgórze zamkowe z grodziskiem i ruinami gotyckiego kościoła z przepięknym widokiem na rzekę Bug. Zobaczyliśmy również jedyną czynną kopalnie kredy w Polsce. Dzień był pełen wrażeń, byliśmy w Grabarce, sercu prawoslawia w Polsce, w świętym miejscu na wzgórzu z tysiącem krzyży pątniczych. Piliśmy również wodę z cudownego źródełka. Ostatnim punktem zwiedzania w drugim dniu był Drohiczyn ,gdzie skosztowaliśmy posiłek w restauracji serwującej podlaskie dania, następnie zwiedzaliśmy centrum Drohiczyna. Trzeci dzień naszej wycieczki to Polska Amazonia czyli Narwiański Park Narodowy, w którym to spacerowaliśmy najdłuższą na Podlasiu pieszą kładką. Spacer połączony był z przeprawami pontonowymi, które dostarczyły nam wiele radości i adrenaliny. Kolejnym punktem był Tykocin z motywem przewodnim :Na zamku u króla Zygmunta Augusta . Spływ tramwajem wodnym po Narwi, zwiedzanie drugiej co do wielkości synagogi w Polsce. Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek w restauracji serwującej żydowską kuchnią. Posileni pysznymi potrawami przejechaliśmy do Zamku w Tykocinie , następnie zwiedzaliśmy rynek, pomnik Stefana Czarnieckiego i Alumnat. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. W ostatnim dniu naszego zwiedzania szlakiem tatarskim zwiedzaliśmy Supraśl czyli puszczańskie miasteczko o ogromnej historii ,odwiedziliśmy Monaster czyli klasztor prawosławny , zwiedzaliśmy muzeum ikon z największą kolekcją zabytkowych ikon w Polsce ,zwiedzaliśmy katakumby, dom ogrodnika i pałac Buchholtzów w Supraślu. Następnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Kruszynianach u polskich Tatarów, gdzie zwiedzaliśmy najstarszy meczet w Polsce , zwiedzaliśmy mizar czyli cmentarz tatarski, a także skosztowaliśmy tatarskiej potrawy o nazwie bielusz. Z Kruszynian wyruszyliśmy w powrotną drogę, pełni wrażeń, zafascynowani Podlasiem, zmęczeni lecz bardzo szczęśliwi o północy zajechaliśmy do domu.
Niedziela palmowa 02.04.2023 r.
    W Niedzielę Palmową w naszej placówce odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której kapelan poświęcił palmy wielkanocne wykonane przez naszych podopiecznych.

 

21.03.2023 r. Pożegnanie zimy - Witaj Wiosno

"Marzanno, marzanno ty zimowa panno,
do wody cię wrzucamy, bo zimę żegnamy."       

                                   
       Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.Zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie jej miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w płótno. Topienie Marzanny połączone było z balem Pani Wiosny.

 

Wszelkie diety dziś na boku -Tłusty Czwartek jest raz w roku! Smacznego!

         Tradycja Tłustego Czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie ku czci nadchodzącej wiosny, żegnając zimę. Wtedy ucztowano głównie z tłustymi mięsiwami i popijanymi suto alkoholem. Ale w tym czasie zajadano również specyficzne pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, a nadziewane słoniną. Tłusty czwartek to dzień, w którym niektórzy jedzą pączki, faworki lub oponki już na śniadanie … i robią to bardzo często przez cały dzień. Aby tradycji stało się zadość w naszym Domu również od rana mieszkańcy zajadali się pączkami.

Zabawa karnawałowo-walentynkowa
 
           ,,Wszyscy bawią się wspaniale jak co roku w karnawale ,, W dniu 9 lutego w naszym DPS odbył się bal karnawałowo - walentynkowy, który był długo wyczekiwany przez naszych mieszkańców. Wystrój sali nawiązywał do walentynek i wprowadził radosny nastrój wśród mieszkańców i zaproszonych gości. Nie zabrakło wielu atrakcji. Odbył się występ artystyczny zespołu,,Radość "" ,który zaprezentował przedstawienie na wesoło pt. ,,Bal karnawałowy u Baby Jagi,,była ścianka do zdjęć, liczne konkursy, malowanie buziek i zmywalne tatuaże . Wspólna zabawa przyniosła wiele radości mieszkańcom i gościom, którzy przybyli z DPS w Izbicy kujawskiej , Miszewa, Zakrzewa oraz młodzież że szkoły podstawowej w Wielgiem. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.