Wydarzenia 2020

Życie w czasie pandemii koronawirusa w Naszym DPS toczy się swoim rytmem. Staramy się aby Nasi podopieczni w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki szalejącego wirusa. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez pracowników Domu :

Święta Bożego Narodzenia 2020 - W tym trudnym pandemicznym czasie mieszkańcy Domu napisali listy do Świętego Mikołaja. Dzięki ludziom o wielkich sercach akcja charytatywna "I ty możesz zostać Świętym Mikołajem" pozwoliła spełnić małe i duże marzenia naszych podopiecznych. Więcej informacji w  zakładce Podziękowania. 

 

 

Pieczony Ziemniak 2020 - to kolejna okazja do wspólnych śpiewów i tańców. Nie zabrakło również konkurencji i zmagań sportowych m.in rzut ziemniakiem do kosza, obierania jabłka na czas a, że to Święto Pieczonego ziemniaka nie mogło zabraknąć ogniska i ziemniaków pieczonych w żarze. Dla wszystkich uczestników imprezy dzień na świeżym powietrzu zapisał się jako bardzo udany, był pełen radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy.

Festyn Kwitnącej Paproci 2020 - Od wielu lat w Naszym Domu świętujemy obchody Nocy Świętojańskiej. Jest to impreza o charakterze integracyjnym. Na te obchody zapraszamy mieszkańców z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej a także przedstawicieli władz powiatowych, gminnych i przyjaciół Naszego Domu. Na naszej corocznej imprezie staramy się dbać o tradycję, kulturę oraz zapewniamy wiele atrakcji. Niestety w tym roku ze względu na panującą pandemię impreza miała nieco inny, skromniejszy charakter ale i tak każdy znalazł coś dla siebie i w pełni mógł uczestniczyć w tym święcie radości i miłości.

 

 

Wybory Prezydenckie 2020 - Wybory Prezydenckie to ważne wydarzenie w życiu każdego z nas, dlatego też Nasi mieszkańcy z pełną powagą podeszli do wypełnienia obywatelskiego obowiązku i 28.06.2020 r. wzięli udział w wyborach prezydenta Naszego kraju. 

Akcja #Gaszynchallenge

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi wraz z pracownikami przyjęli wyzwanie w ramach akcji #Gaszynchallenge i dołączyli do zbiórki pieniędzy dla małej Zosi. Do tego wyzwania zostali nominowani przez Koło Gospodyń Wiejskich z Oleszna.

Mieszkańcy i pracownicy na czele z Panią Dyrektor podjęli wyzwanie, z którego wywiązali się wzorowo, nominując dalej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lipnie i Środowiskowy Dom Samopomocy "Koniczynka" w Suminie.

Akcję można wspierać pod adresem: https://www.siepomaga.pl/waleczna-zosia

Dzień Fast-Fooda - Światowy Dzień Hamburgera to jedno z nietypowych świąt, które wypada 28 maja. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców imprezę pod nazwą " Dzień Fast-Fooda" , podczas której czekało na nich wiele atrakcji: budka z fasfoodami, zabawa taneczna i liczne konkursy takie jak : znawca smaku czyli jedzenie bez użycia rąk. Na mieszkańców czekała również słodka niespodzianka przygotowana przez panie kucharki Dzień ten okazały się wielką przyjemnością dla wszystkich miłośników jedzenia i dobrej zabawy.

Dzień Matki - W dniu 26 maja 2020 r. w Naszym Domu uroczyście obchodziliśmy "Dzień Matki". Święto, które jest wyrazem miłości i szacunku wobec wszystkich matek na świecie. Mieszkańcy przygotowali krótki artystyczny występ, który dostarczył wielu wzruszeń wśród personelu. Na ręce Pani Dyrektor przekazali to co mają najcenniejsze, czyli szczere serca w postaci samodzielnie wykonanego obrazka z pięknymi sercami. Mieszkańcy wręczyli również czerwone róże pracownikom Domu.  Po występie mieszkańców głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim mamom.

Konkurs karaoke " ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE " - pracownicy Domu aby uprzyjemnić mieszkańcom czas zorganizowali konkurs karaoke w którym głównymi wykonawcami byli właśnie pracownicy. Konkurs wzbudził wiele pozytywnych emocji i radości wśród mieszkańców.  Na zakończenie konkursu przygotowany został dla wszystkich słodki poczęstunek.

Konkurs Plastyczny w plenerze - Zdolności plastyczne naszych mieszkańców odgrywają w naszym domu bardzo istotną rolę,wykonują prace plastyczne wieloma technikami. Dlatego też 22.05.2020 r. zorganizowany został konkurs plastyczny pod tytułem "Wiosna ach to ty". Mieszkańcy przy dźwiękach muzyki wykonywali prace z aktywnym udziałem pracowników. Na zakończenie pleneru czekał na nich pyszny poczęstunek, wiosenne kanapki i zdrowy owocowy koktail.

Nasz codzienny dzień – „Dzień jak co dzień” - mieszkańcy naszego domu dysponują dość dużą ilością czasu wolnego, co pozwala na dobór metod oraz technik terapii i pracy w celu uzyskania jak największych korzyści dla osoby z niepełnosprawnością. Sposoby spędzania czasu wolnego mogą wpływać pozytywnie na funkcjonowanie mieszkańców oraz integrację ze społeczeństwem. Bardzo istotną funkcję stanowi rekreacja, która daje możliwość wypoczynku zarówno fizycznego jak i psychicznego. Organizowane są gry i zabawy sportowe m.in. z chustą terapeutyczną, choreoterapia – improwizacje ruchowe za pomocą gestu i ruchu ciała do wybranej muzyki, spacery, a także obchodzimy uroczyście urodziny mieszkańców.

Dance Party - W dniu 18 maja odbyła się impreza taneczna połączona ze słodkim poczęstunkiem. Taniec od wieków uznawany jest za formę ekspresji, która może służyć celom terapeutycznym tak było i u nas. Mieszkańcy przy świecach delektowali się smakiem pysznego deseru i ciast, po czym spalali kalorie podczas szaleństw tanecznych i biorąc pod udział w licznych konkursów takich jak taniec z balonem, Hawajskie Limbo czy Taniec z marynarkami.

Dzień Sportu - zorganizowany 9 maja był promocją zdrowego stylu życia. Mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoje siły w konkurencjach takich jak skok w dal, rzuty piłką, bieg z przeszkodami, bieg z łyżeczką oraz rzuty woreczkami do celu i przeciąganie liny. Sportowe zmagania zakończone były wspólnym biesiadowaniem przy grillu i muzyce.

Majowe Nabożeństwa - Miesiąc maj to jeden najpiękniejszych miesięcy w ciągu całego roku. Codziennie o godzinie 16.00 zbiera się liczna grupa mieszkańców i pracowników na wspólną modlitwę i śpiewanie pieśni maryjnych. Korzystając ze sprzyjającej aury nabożeństwa majowe odbywają się przy kapliczce na terenie DPS.

Pierwszy dzień wiosny - 21 marca przypada pierwszy dzień wiosny, gdzie najpopularniejszym obrządkiem związanym z nadejściem nowej pory roku jest topienie lub palenie Marzanny – kukły symbolizującej zimę. Aby tradycji stało się zadość mieszkańcy Domu w ramach terapii zajęciowej przygotowali Marzannę, którą spalili w pierwszy dzień wiosny żegnając tym samym zimę.

 

Dzień kobiet - Dzień Kobiet to bez wątpienia wyjątkowy dzień. W naszym Domu kobiety stanowią większość wśród Mieszkanek DPS jak i pracowników. W tym miłym dniu na wszystkie kobiety czekała niespodzianka. Panowie odświętnie ubrani wręczyli kartki z życzeniami i własnoręcznie wykonane kwiatki w ramach zajęć terapii zajęciowej.